19.09.2024
Vítejte na HAFO KAFE
Vše na jednom místě

Blog

Jak to všechno začalo

Etiopské záznamy ukazují, že obchodníci, kteří před 600 lety cestovali do Jemenu, žvýkali bobule na cestě do cíle, aby přežili krutou a obtížnou cestu. V Jemenu tak postupně vznikaly první kávové plantáže. Arabové si rostlinku úzkostlivě hlídali a dlouhou dobu ji pěstovali jen oni. Vyváželi surová zelená zrna do okolních zemí, ale vždy jen bez dužiny a pergamenu, aby kávovník nemohl vysadit někdo jiný. Během 15. století začali Arabové postupně provozovat první kavárny.                   

Nápad kávu upražit vznikl po jednom z požárů, kdy prý lehce ohořely některé kávovníky a jejich plody začaly vydávat velmi příjemnou vůni.

Do Evropy káva doputovala až na přelomu 16. a 17. století, kdy se začaly otevírat prvníevropské kavárny. Kávovníky se dostaly na Srí Lanku, později i na Jávu a Sumatru. Indonésie se pak stala hlavním vývozcem kávy. I Francouzi se pokoušeli neúspěšně pěstovat kávovníky, ujal se až ten, který dostal Ludvík XIV. jako dárek a nechal ho zasadit v botanické zahradě. Kávovníky se poté rozšířily všude v Jižní a Střední Americe.

Ze zrnek se nejprve vařily odvary, až později se namletá káva zalévala vodou a připravovala na ohni nebo v horkém písku. Průlom v přípravě kávy nastal v roce 1901, kdy pan Luigi Bezzera vynalezl espresso. Zjistil, že pro přípravu „rychlé kávy“ je potřeba vysoký tlak s určitou teplotou, aby z umleté kávy získal silnou emulzi olejů a různých látek. Vymyslel stroj na bázi velkého bojleru. Nechal si ho později také patentovat. Tehdy ale ještě stále nešlo o kvalitní espresso, protože bylo často kvůli vysoké teplotě přepálené.

Kávovar, jak ho známe a používáme dnes, přišel na svět v roce 1961, kdy představila firma Faema svůj prototyp E61. Byl to první pákový kávovar s pumpou, kde je voda protlačovaná přes umletou kávu pod tlakem okolo 9 barů.

Added to Cart